DANA PUCHNAROVÁ v Galerii Jedlová – vernisáž a výstava

Od 60. let 20. století jedna z nejosobitějších postav české výtvarné scény.

Všestranně AKTIVNÍ OSOBNOST A UMĚLKYNĚ Dana Puchnarová je známá malířka, grafička, ilustrátorka, autorka realizací architektury, pedagožka a je také činná literárně.

Témata, která jsou pro její tvorbu charakteristická, hledala (a stále ještě hledá) ve filozofii a literatuře; v první etapě tvorby to byla díla Jacquese Maritaina, Alberta Camuse, Františka Halase a zvláště povídky a romány Franze Kafky.

Již od roku 1966 pracovala s křivkami a čistými barvami a dosáhla tak souladu a jednoduchosti, výrazně odlišné od předchozí etapy, v níž pracovala s těžkou malířskou hmotou a strukturami. Cyklus Vize zničené civilizace z roku 1978 zahrnuje několik osobitých parafrází totalitárního Pomníku, to vše jako součást projektu stejně tak konceptuálního jako vizionářského.

Duchovní předěl v díle Dany Puchnarové iniciovala návštěva Indie, ašramy duchovního učitele a zkušenost s jógovými praktikami pomohly umělkyni na cestě k nové transcendenci. Výrazem této orientace byl v roce 1996 cyklus Sítě, tak jako některé další cykly je i tento neukončený i neukončitelný, neboť tyto sítě jsou ve své nadčasovosti, slovy umělkyně – symbolem duchovní jednoty a společné cesty k míru a harmonii.

DANA PUCHNAROVÁ přinesla svým dílem důležitý vklad do české verze evropského informelu a současně si zajistila důstojné místo v historii našeho moderního umění.

Vernisáž:  sobota 14. 9. 2019 ve 14 hodin

Setkání s autorkou, komentovaná prohlídka, produkce Tibetské mísy, uvítací aperitiv, možnost ubytování v objektu, parkování zajištěno

Výstava: 14. – 15. 9. 2019  (veřejně přístupná událost)